Smart tv ve Diğer Sistemler

Merkezi Uydu anten Sistemi;

Bir Sitenizin “MERKEZİ TV ANTEN SİSTEMİ” ile ilgili. Site Sakinlerinin TV yayınlarını seyretmesi için  bir Merkezi Tv Yayın sistemi kurulması gerekir. Bu sistem kurulmadığı taktirde blokların dış cephesi Çanak Antenlerin  oluşturduğu çirkin görünümlere sahne olmakta , blok cepheleri delik deşik olmaktadır. Bunun önüne geçmek için Mutlaka (Kablolu yayın’ın olmadığı yerlerde) “ Merkezi Uydu Anten Sistemi” Kurulmalıdır.

 Merkezi Uydu anten Sistemi; Bu sistemin (Tavsiye ettiğimiz) altyapısı, inşaat ‘ın sıvası ve boyası yapılmadan önce sıva altı ankastra sının  uygun olarak yapılmasıdır.Ancak Yapımı bitmiş, Sahibine teslim edilmiş sitelere bu sistemi uygulamak mümkündür. Tıpkı kablolu yayında Yapılan uygulama da olduğu gibi Daire giriş kapılarından veya uygun görülen noktalardan kablolama yapılması suretiyle dairelere yayın verilir.

İki çesit Merkezi Yayın sistemi vardır.

SATV Sistemleri ( IF Dağıtım)

Receriverlerin Evlere Dağıtım yapılması ile gerçekleştirilen bir sistemdir.Site ve Bina dağıtımında iki yöntem uygulanır.

Blok merkezli Uydu alıcıları (Receriver) Dağıtımlı sistem.

Bu Sistemde Her blok üzerine çanaklar konur. Blok taki her daire ye Ayrı Ayrı (Sıva altı ankastrası müsait değil ise ) kablol çekilir.Her Daireye 1  adet  Receriver (Analog-Digital ) Kullanarak Verillen Uydunun tüm Yayınları izlettirilir. Bir dairede bir den fazla tv  de yayın istenirse her tv için ayarı hat çekilmesi zorunludur.

Site merkezli Uydu alıcıları (Receriver) li dağıtım sistemi

Yukarıdaki sistemden tek farkı ismindende anlaşılacağı gibi Tüm siteye tek merkezden aynı mantıkla yapılan dağıtım sistemidir. Siteler için tavsiye etmediğimiz bir sistemdir.Alt yapı için İsraf Derecesinde Kablolama gerekir. Aynı merkezden Her blok için her daireye Ayrı ayrı kablo çekildiğini ve bir daireye 3 tv için 3 ayrı kablolama düşünün. Hem maliyet ve hem altyapı için sorunlu olan sistemdir.

 MATV Sistemleri(RF Dağıtım)

Uydu alıcıları (Receriver) nın Tek merkezde kurularak gercekleştirilen bir dağıtım sistemidir. Site ve Bina dağıtımında iki yöntem uygulanır.

Blok merkezli Dağıtım Sistemi

Bu sistemde Bina Çatı katında bir merkez odası oluşturulur. İstenilen Yayınlara göre uygun ebatta çanak antenler Çatıda uygun yerlere monte edilir.İstenilen yayın sayısına  göre Uydu alıcıları (Receriver)  adetleri belirlenerek oda içinde  Merkezi bir dağıtım sistemi olusturulur.Bu merkezden bloktaki tüm dairelere dağıtım yapılır.Eğer Binanın Ankastra altyapısı uygun, Daire ye giden hatlar belli bir noktaya toplanmış ise Binaya zarar vermeden bu Ankastra üzerinden Tüm dairelere yayın verilir.

 Site Merkezli Dağıtım Sistemi

Site Alanı içinde tüm siteye dağıtım yapılacak müsait bir Bir merkez oluşturulur. İstenilen Yayınlara göre uygun ebatta çanaklar uygun yerlere monte edilir. Çanaklara yakın bir noktada Cihazların Yerleştirileceği bir oda içerisine İstenilen yayın sayısına  göre  Uydu alıcıları (Receriver) adetleri belirlenerek Merkezi bir dağıtım sistemi olusturulur.Bu merkezden Tüm Sitedeki Bloklara oradan tüm dairelere dağıtım yapılır. Eğer Binanın Ankastra altyapısı uygun, Daire ye giden hatlar belli bir noktaya toplanmış ise Binaya zarar vermeden bu Ankastra üzerinden Tüm dairelere yayın verilir.

UYGULAMA ALANLARI :

Toplu Konut

Otel

Tatil köyleri

Villa

İş merkezi

Fabrikalar

Hastaneler

Basın yayın organları

AMAÇ :

Uydu yayınlarının dağıtımı,

Yerel TV yayınlarının dağıtımı,

Radyo yayınlarının dağtımı,

ŞİFRELİ TV yayınlarının dağıtımı,

Kapalı devre yayınlarının dağıtımı,

Güvenlik / kamera sistemlerinin dağıtımı,

Uydu aracılığıyla çok hızlı INTERNET erişimi 400 Kbs (opsiyonel). 

AVANTAJLARI :

Bağımsız kullanım.

Yüksek ses ve resim kalitesi.

Düşük birim maliyeti.

Masraf gerektirmeyen kullanım süreci; Ücretli sistemlerden farklı olarak ( PTT kablolu TV, Digitürk,v.s) abonelik,kira ücreti,v.s. gibi kullanıma bağlı ödemelerin olmaması..

TV yayınlarında seçicilik ; Gereksiz ve istenmeyen TV kanallarının elenebilmesi.

Düşük maliyetle sağlanabilen ek hizmetler ; Güvenlik kameraları,kapalı devre yayınlar ve hızlı internet gibi teknolojilerin daha düşük bir maliyetle sisteme eklenebilmesi.

 Daha temiz ve modern görünümlü yapılar; Binalrı,bireysel uydu sistemlerine ait çanak ve kabloların sebep olduğu görüntü kirliliğinden arındırma.

Daha değerli mülkler; Kaliteli ve seçkin TV yayınlarının izlenebildiği,güvenliğin ve konforun buluştuğu değer kazanmış mülkler.

Daha güvenli yaşama alanları; Site girişi, otopark, çocuk oyun alanı gibi bölgelerin güvenlik kameraları ile evinizden izlenebilmesi.

Kolay uygulanabilirlik; Binanın mevcut kablo dağıtım sistemini kullanabilmesi

sayesinde tadilat gerektirmemesi.

ORTAK ANTEN DAĞITIM SİSTEMLERİ NİN AVANTAJLARI

Uydu TV ve radyo yayınlarını çok sayıda kullanıcıya dağıtmaya yarar.

Yerel TV,güvenlik kamera ve benzeri görüntülü yayınlarıda aynı sisteme entegre etmek mümkündür.

Yayınlar sısnırsız sayıda kullanıcıya,en yüksek görüntü ve ses kalitesiyle ulaşır.

Tüm kullanıcılar tek bir anten sisteminden yararlandığı için bireysel sistemlerin bina çatılarında ve balkonlarında oluşturduğu görüntü kirliliğine sebep olmaz.

Kurulumdan sonra diğer ücretli yayınların aksine ( PTT kablolu TV, Digitürk vs.) abonelik,kira ücreti v.s gibi kullanıma bağlı ödemeler yoktur.Daha ekonomiktir. 

Bu sistemde kullanılan cihaz kiralık değil abonenin şahsi malıdır.

Bize Ulaşın

Sayfamızı Beğenin

Sayfamızı beğenin ve yeni Facebook sayfamızdan bize mesaj gönderin.

Bizi Takip Edin

En yeni teknolojiler ve uygulamalar için bizi takip edin.

Abone Olun

En yeni videolarımızı Youtube'da izlemek için kanalımıza abone olun.

E-Posta Gönderin

Fikirleriniz, projeleriniz hakkında birkaç satır yazın ve birlikte ilerleyelim.